GE Hitachi

GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) jest wiodącym światowym dostawcą reaktorów jądrowych, paliw i usług. Firma GEH opracowała wiodący w branży mały reaktor modułowy, BWRX-300 – konkurencyjny cenowo reaktor wodny wrzący 10. generacji, zasilany dostępnym obecnie na rynku paliwem GNF2.

Koncern energetyczny Ontario Power Generation (Kanada) wybrał reaktor BWRX-300 do swojej elektrowni w Darlington i przewiduje złożenie licencji na budowę w 2022 roku, a docelowo eksploatację już w 2028 roku. SaskPower (Kanada), Synthos Green Energy i PKN Orlen (Polska) oraz Kärnfull Next (Szwecja) również wybrały reaktory BWRX-300.

Tennessee Valley Authority opracowuje wniosek o pozwolenie na budowę dla BWRX-300 w elektrowni Clinch River, który ma zostać złożony w amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego pod koniec 2023 roku. GEH współpracuje również z TerraPower nad Natrium™ – reaktorem IV generacji, który wykorzystuje nadążanie za obciążeniem (load following) oraz magazynowanie energii i może być wykorzystywany w przemyśle.

Oficjalna strona GE Hitachi Nuclear Energy